Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
GMINA KRZĘCIN

Zarządzenie Nr 76/2015 w sprawie przygotowania i zapewnienia działania systemu wykrywania i alarmowania na terenie Gminy Krzęcin.

Zarządzenie Nr 76/2015

Wójta  Krzęcina – Szefa Obrony Cywilnej Gminy

Z dnia 19. 10. 2015r.

W sprawie  przygotowania i zapewnienia działania systemu wykrywania i alarmowania na terenie Gminy Krzęcin.

Na podstawie   art. 138 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej(Dz. U. z 2015 r. poz.144, z póż.zm.)§3 pkt.7, § 4 pkt.4 rozporządzenia Rady  Ministrów z dnia 25 czerwca2002r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju ,szefów Obrony Cywilnej województw, powiatów i gmin(Dz. U. z 2002r. Nr.96 poz. 850).  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.01.2013r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamianiu o ich wystąpieniu. Zarządzenie Nr.213 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 21.06.2013r. w sprawie organizacji i działania wojewódzkiego systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania o skażeniach.

Zarządzam, co następuje:

§1

1. W celu zapewnienia skutecznego wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania i alarmowania ludności w czasie wprowadzania stanów nadzwyczajnych oraz wyższych stanów gotowości obronnej państwa, tworzy się na obszarze Gminy Krzęcin system wykrywania i alarmowania (SWA) zwany dalej „gminnym SWA”.

2. W skład gminnego SWA wchodzą:

   1) Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego

   2) w czasie pokoju będzie funkcjonował gminny system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach (SWO)zwany dalej „gminnym SWO”.

   3) Formacja Obrony Cywilnej- wykrywania i alarmowania

§2

1. Formacja Obrony Cywilnej – wykrywania i alarmowania wchodzi w skład  SWA jak i również SWO. Jest ona podstawowym  fundamentem systemu wykrywania i alarmowania gminy. Przydziały organizacyjne nadaje Wójt po uzgodnieniu z właściwą terenowo Wojskową Komendą Uzupełnień.

§3

1. Gminny SWO zapewnia uzyskiwanie i przekazywanie informacji o katastrofach naturalnych, awariach technicznych  oraz innych sytuacjach kryzysowych generujących zagrożenia dla ludzi i środowiska, a także uruchamianie i realizację procedur ostrzegania i alarmowania w czasie pokoju.

2. W skład gminnego SWO wchodzą:

a) Jednostki OSP z ternu gminy

b) FOC wykrywania i Alarmowania

c) Punkty alarmowania na bazie sołtysów zwane (PA)

d) Policja w Krzęcinie

e) Urząd Gminy w Krzęcinie

f) Inne doraźne wyznaczone osoby i instytucje

§4

1. Gminny SWA wchodzi w skład :

a) powiatowego SWA, którego prawidłowe funkcjonowanie i koordynację w działaniu zapewnia Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego(PCZK).

b) systemu powszechnego ostrzegania wojsk i ludności cywilnej o zagrożeniu uderzeniami z powietrza nadzorowanego przez Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Szefa Obrony Cywilnej Kraju

2. Do głównych zadań gminnego SWA należy :

a) monitorowanie i analizowanie sytuacji kryzysowych na obszarze gminy, generujących zagrożenia dla ludzi i środowiska.

b) określenie skali i zasięgu zaistniałych zagrożeń , prognozowanie ich rozwoju oraz skutków wystąpienia

c) ostrzeganie i alarmowanie ludności o prognozowanych i zaistniałych zagrożeniach oraz informowanie o sposobach postępowania na każdym etapie rozwoju sytuacji kryzysowej.

3) Gminny SWA oprócz zadań określonych w ust.2 realizuje przedsięwzięcia postawione przez centralne organy administracji rządowej, Wojewodę i Starostę, wynikające z bieżącej sytuacji kryzysowej na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.

§5

1) Nadzór nad funkcjonowaniem i koordynacją działania gminnego SWA  sprawuje Wójt.

§6

1) Gminny SWA jest rozwijany w przypadku wprowadzenia stanów nadzwyczajnych ,wyższych stanów gotowości obronnej państwa (czasu kryzysu i czasu wojny) oraz w celu przeprowadzenia ćwiczeń i treningów, na czas trwania tych stanów oraz przedsięwzięć szkoleniowych.

2) Rozwinięcie gminnego SWA w sytuacjach o których mowa w ust.1 następuje w drodze zarządzenia właściwego terenowego szefa obrony cywilnej, stosownie do zaistniałej sytuacji lub planowanego przedsięwzięcia szkoleniowego w  szczególności :

a) Starosty Choszczeńskiego – Szefa Obrony Cywilnej Powiatu  na obszarze co najmniej dwóch gmin lub całego powiatu.

b) Wójta gminy – Szefa Obrony Cywilnej Gminy na obszarze Gminy Krzęcin.

3) Szef Obrony Cywilnej Gminy , składa informację szefowi obrony cywilnej Powiatu o fakcie rozwinięcia SWA na administrowanym terenie, w przypadku gdy rozwinięcie nie jest realizowane na podstawie zarządzenia  szefa obrony cywilnej powiatu.

4) W sytuacjach o których mowa w ust. 1, podmioty wchodzące w skład gminnego SWO będącego integralną częścią SWA, realizują zadania przewidziane w sytuacji normalnej oraz stawiane przez właściwych terenowych szefów obrony cywilnej, wynikające z rozwoju sytuacji kryzysowej oraz planów ćwiczeń i treningów na administrowanym terenie.

§7

1) Włączenie jednostki organizacyjnej (podmiotu) do gminnego SWA  w ramach SWO I/lub nałożenie obowiązku tworzenia formacji SWA, nie powoduje zmian w zakresie jego dotychczasowej podległości i zadań wynikających z obecnie obowiązujących aktów prawnych.

§8

1) Do ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach na obszarze gminy należy wykorzystać :

a) pojedyncze syreny alarmowe na sołeckich punktach alarmowych,

b) internetowe i sms” owe platformy komunikacji społecznej,

c) urządzenia nagłośniające na pojazdach służb ratowniczych, porządku publicznego oraz administracji samorządowej.

2) W przypadku użycia narzędzi, o których mowa w ust. 1 ppkt a) obowiązują sygnały alarmowe określone  w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 07.01.2013r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich występowaniu.

§9

1) Obieg informacji o zagrożeniach odbywa się w ramach systemu zarządzania kryzysowego przez wykorzystanie radiowych sieci Wojewody, Starosty, telefonii komórkowej oraz środków łączności przewodowej.

2) Proces pozyskiwania i wymiany informacji o zagrożeniach na wszystkich poziomach jest koordynowany przez centra zarządzania kryzysowego.

3) Informacje dotyczące zagrożeń oraz uruchomiania i realizowania procedur ostrzegania i alarmowania , w szczególności emisji sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych mają priorytet w stosunku do innych informacji przekazywanych w systemie łączności będących w dyspozycji gminnego SWA.

§10

Wójt  --  Szef Obrony Cywilnej Gminy :

1) Zabezpiecza warunki lokalowe, techniczne, oraz socjalne niezbędne do skutecznego działania systemu po rozwinięciu go na bazie Urzędu Gminy w Krzęcinie.

2) Stałego utrzymania w  gotowości systemu do działania  poprzez realizację procesu szkoleniowego, wg. Planów opracowanych na wyższym szczeblu oraz własnych.

§11

1) Nadzór nad realizacją zadań wynikających z zarządzenia oraz koordynację działań w tym zakresie powierza się Podinspektorowi ds. Obronnych, Obrony cywilnej i Zarządzania Kryzysowego

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dominik Szymczykowski 16-11-2015 14:00:27
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Dominik Szymczykowski 16-11-2015
Ostatnia aktualizacja: Dominik Szymczykowski 11-01-2016 10:51:55