Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
GMINA KRZĘCIN

ZARZĄDZENIE Nr 1/2019 w sprawie powołania stałej komisji do odbioru końcowego i ostatecznego przedsięwzięć inwestycyjnych, budowlanych, remontowych lub modernizacyjnych realizowanych przez Gminę Krzęcin

ZARZĄDZENIE Nr 1/2019
Wójta Gminy Krzęcin

z dnia 7 stycznia 2019 r.

w sprawie powołania stałej komisji do odbioru końcowego i ostatecznego przedsięwzięć inwestycyjnych, budowlanych, remontowych lub modernizacyjnych realizowanych przez Gminę Krzęcin


Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 994) oraz na podstawie art. 18 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2018 r. 1202), zarządzam co następuje:

§ 1. 1. Powołuję stałą komisję do odbioru wszelkich przedsięwzięć remontowych, modernizacyjnych lub inwestycyjnych realizowanych przez Gminę Krzęcin, w tym w ramach funduszu sołeckiego, (końcowych i ostatecznych) w składzie:
1)    Pracownik Urzędu Gminy Krzęcin zatrudniony na stanowisku „Samodzielne stanowisko pracy ds. rolnictwa, dróg i gospodarki nieruchomościami”,
2)    Inspektor nadzoru inwestorskiego, jeżeli taki został powołany,
3)    Przedstawiciel wykonawcy zadania inwestycyjnego lub remontowego,
4)    Pracownicy Urzędu Gminy Krzęcin, biorący udział w realizacji zadania,
5)    Radny z miejscowości w której realizowano zadanie inwestycyjne lub remontowe,
6)    Sołtys z miejscowości w której realizowano zadanie inwestycyjne lub remontowe,
7)    Kierownik gminnej jednostki organizacyjnej lub gminnej osoby prawnej jeżeli zadanie dotyczy gminnej jednostki organizacyjnej.
2. Na Przewodniczącego Komisji, o której mowa w ust. 1, wyznaczam Pracownika Urzędu Gminy Krzęcin zatrudnionego na stanowisku „Samodzielne stanowisko pracy ds. rolnictwa, dróg i gospodarki nieruchomościami”.
3. Skład komisji odbioru oraz termin rozpoczęcia pracy Komisji dla  konkretnego zadania określa Przewodniczący Komisji i on odpowiada za przygotowanie prac komisji, powiadomienie jej członków oraz obsługę kancelaryjną Komisji.
§ 2. 1. Odbiór końcowy polega na ostatecznej ocenie rzeczywistego wykonania robót w odniesieniu do ilości, jakości oraz zgodności z dokumentacją projektową Poprzez odbiór końcowy następuje przekazanie przez wykonawcę wybudowanego, zmodernizowanego lub wyremontowanego obiektu inwestorowi. Odbiór ten jest dla każdego przedsięwzięcia przedsięwzięć remontowego, modernizacyjnego lub inwestycyjnego realizowanego przez Gminę Krzęcin obowiązkowy.
2. Za przeprowadzenie odbioru końcowego odpowiada Przewodniczący Komisji o którym mowa w §1 ust.2 niniejszego zarządzenia.
3. Komisja pracuje w składzie co najmniej 3 osobowym.
4. W terminie do 14 dni kalendarzowych od zgłoszenia przez Wykonawcę gotowości do odbioru końcowego zadania, lub w terminie wynikającym z zapisów umowy, jeżeli termin ten został określony jako krótszy niż 14 dni kalendarzowych, Przewodniczący Komisji wyznacza termin do przeprowadzenia odbioru końcowego i przekazania inwestycji, remontowanego lub modernizowanego obiektu do użytkowania.
5.  Komisja odbierająca prace, dokonuje ich oceny jakościowej na podstawie przedłożonych dokumentów, wyników badań i pomiarów, ocenie wizualnej oraz zgodności wykonania robót z dokumentacją projektową. Komisja dokonuje protokolarnego odbioru od wykonawcy obiektu budowlanego wraz z niezbędną dokumentacją oraz przekazuje obiekt administratorowi. Inwestor oddając do użytku obiekt budowlany, przekazuje dokumentację powykonawczą w terminie 14 dni od daty odbioru.
6. Jeżeli wady stwierdzone w trakcie odbioru końcowego nie nadają  się do usunięcia, a umożliwiają użytkowanie przedmiotu umowy zgodnie z przeznaczeniem, Komisja proponuje w protokole odbioru odpowiednie obniżenie wynagrodzenia umownego – zgodnie z art.637
§ 2 Kodeksu cywilnego.

7. Jeżeli w trakcie czynności odbioru końcowego zostaną stwierdzone wady, pozwalające na korzystanie z przedmiotu umowy zgodnie z jego przeznaczeniem, Komisja może dokonać odbioru i :
a)    żądać usunięcia wad wyznaczając wykonawcy odpowiedni termin ich usunięcia w protokole odbioru, zgodnie z postanowieniami umowy,
b)    żądać  zapłaty odszkodowania odpowiednio do poniesionych szkód i do utraconej wartości użytkowej, estetycznej i technicznej.
c)    o fakcie usunięcia wad, wykonawca pisemnie zawiadamia Inwestora. Przewodniczący Komisji ponownie zwołuje posiedzenie Komisji celem potwierdzenia faktu ich usunięcia.
d)    w przypadku nie usunięcia przez wykonawcę wad w terminie określonym w protokole odbioru końcowego, Inwestor może zlecić usunięcie tych wad innemu wykonawcy ( wykonawcy zastępczemu ) na koszt wykonawcy, zgodnie z postanowieniami umowy.

8. Jeżeli w trakcie czynności odbioru końcowego zostaną stwierdzone wady nie pozwalające na korzystanie z przedmiotu umowy Komisja sporządza protokół w którym określa przyczyny z powodu których nie dokonano odbioru.

9.  Pozytywny odbiór końcowy jest podstawą do ostatecznego rozliczenia Inwestora i Wykonawcy oraz  protokolarnego przejęcia placu budowy przez inwestora.
§ 3. 1. Odbiór  pogwarancyjny - ostateczny polega na przeglądzie przedmiotu umowy i zgłoszeniu ewentualnych roszczeń w ramach udzielonej przez wykonawcę gwarancji lub rękojmi. Przegląd wykonywany jest w terminie do 45 dni przed upływem okresu rękojmi i gwarancji.
2. Za przeprowadzenie odbioru pogwarancyjnego-ostatecznego odpowiada Przewodniczący Komisji o którym mowa w §1 ust.2 niniejszego zarządzenia.
3.  Komisja odbioru pogwarancyjnego pracuje w składzie co najmniej 3 osobowym.
4. Podstawowym dokumentem odbioru pogwarancyjnego - ostatecznego, jest protokół. Do protokołu pogwarancyjnego-ostatecznego należy dołączyć dokumentację dotyczącą zgłaszanych przez administratora (użytkownika) wad jakie ujawniły się w przedmiocie umowy w okresie gwarancji wraz z protokołami ich usunięcia. W protokole odbioru pogwarancyjnego-ostatecznego należy wskazać elementy przedmiotu umowy (jeżeli występują), na które przedłużono okres gwarancji wraz z określeniem terminów zakończenia gwarancji na przedmiotowe elementy.
5. W przypadku, kiedy w czasie odbioru pogwarancyjnego ujawnione zostaną wady, których wcześniej nie dało się wykryć pomimo staranności administratora (użytkownika), wady te (nazywane usterkami, aby obniżyć ich znaczenie przy ocenie jakości wykonania) powinny być ujawnione w dokumencie z przeglądu pogwarancyjnego i, po uzgodnieniu z użytkownikiem i wykonawcą robót, powinien zostać ustalony termin ich usunięcia.
6. Protokół odbioru pogwarancyjnego-ostatecznego jest podstawą do zwrotu na rzecz Wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy z tytułu gwarancji lub rękojmi, jeżeli takie zabezpieczenie było zawarte w umowie.
§ 4. Wykonanie zarządzenia powierzam Przewodniczącemu Komisji.
§ 5. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2019 r. i dotyczy wszelkich przedsięwzięć remontowych, modernizacyjnych lub inwestycyjnych, realizowanych przez Gminę Krzęcin, których odbiory końcowe i pogwarancyjne planowane są po tym terminie.

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dominik Szymczykowski 08-01-2019 07:45:15
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Wójt Gminy Krzęcin Bogdan Wojciech Brzustowicz 07-01-2019
Ostatnia aktualizacja: Dominik Szymczykowski 08-01-2019 07:45:15