Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
GMINA KRZĘCIN

UCHWAŁA NR XIII/108/2016 zmieniająca uchwałę Nr VII/45/ 2003 Rady Gminy Krzęcin z dnia 23 lipca 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Krzęcin

UCHWAŁA NR XIII/108/2016

RADY GMINY KRZĘCIN

z dnia 19 maja 2016 r.

zmieniająca uchwałę Nr VII/45/ 2003 Rady Gminy Krzęcin z dnia 23 lipca 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Krzęcin

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 1 i art. 40 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446) oraz §129 Statutu Gminy Krzęcin, stanowiącego załącznik do uchwały Nr VII/45/ 2003 Rady Gminy Krzęcin z dnia 23 lipca 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Krzęcin (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2003 r. Nr 113, poz. 1926 i 1927; zm: z 2004r. Nr 37,poz. 710) Rada Gminy Krzęcin uchwala, co następuje:

§ 1. W Statucie Gminy Krzęcin stanowiącym załącznik do uchwały Nr VII/45/ 2003 Rady Gminy Krzęcin z dnia 23 lipca 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Krzęcin (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2003 r. Nr 113, poz. 1926 i 1927), zmienionej uchwałą Nr XIV/80/2004 Rady Gminy Krzęcin z dnia 21 kwietnia 2004 r. wprowadza się następujące zmiany:

  1. § 13 otrzymuje brzmienie:

㤠13.

1. Rada podczas inauguracyjnej sesji wybiera ze swego grona przewodniczącego i 1-2 wiceprzewodniczących, spośród nieograniczonej liczby kandydatów zgłoszonych przez radnych, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składy Rady, w głosowaniu tajnym.

2. W przypadku odwołania, przyjęcia rezygnacji lub wygaśnięcia mandatu Przewodniczącego Rady lub Wiceprzewodniczących, Rada dokonuje wyboru Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczących niezwłocznie.”

  1. § 20 otrzymuje brzmienie:

㤠20.

1. Sesje zwołuje Przewodniczący Rady.

2. O terminie, miejscu i porządku obrad Przewodniczący zawiadamia radnych i wójta co najmniej na 7 dni przed dniem rozpoczęcia obrad.

3. Zawiadomienia, projekty uchwał i inne materiały związane z wykonywaniem mandatu radnego, w tym materiały sporządzone w wersji elektronicznej, doręcza się radnym za potwierdzeniem odbioru. Istnieje możliwość alternatywnego dostarczania materiałów drogą elektroniczną z wykorzystaniem Internetu, ale tylko tym radnym, którzy wcześniej złożą takie oświadczenie woli na piśmie w Biurze Rady. Uznaje się, że materiały przesłane drogą elektroniczną są dostarczone z dniem, w którym wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, że radny mógł zapoznać się z ich treścią.

4.  O zwołaniu sesji, na której uchwala się budżet Gminy oraz sprawozdanie z jego wykonania, zawiadamia się radnych, w sposób, o którym mowa w ust. 3, na co najmniej 14 dni przed terminem wyznaczonym jako dzień sesji rady.

5. Zawiadomienie o terminie, miejscu i porządku obrad Rady podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.”

 

  1. § 21 otrzymuje brzmienie:

㤠21.

1. Przed każdą sesją Przewodniczący Rady, po zasięgnięciu opinii Wójta ustala listę osób zaproszonych na sesję.

2. W sesjach Rady uczestniczą – z prawem zabierania głosu – Wójt, Zastępca Wójta, Sekretarz i Skarbnik Gminy oraz radca prawny, a także sołtysi.

3. Do udziału w sesjach Rady mogą zostać zobowiązani przez Wójta kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, gminnych osób prawnych oraz pracownicy urzędu gminy.”

  1. § 22 otrzymuje brzmienie:

㤠22.

1. Sesje Rady są jawne.

2. Jawność sesji oznacza, że podczas obrad na sali może być obecna publiczność, w tym mieszkańcy gminy, która zajmuje wyznaczone w tym celu miejsca. Mieszkańcom gminy umożliwia się zabranie głosu po wyrażeniu zgody przez Przewodniczącego.

3. Utrwalanie przebiegu obrad przy pomocy urządzeń audiowizualnych nie może zakłócać przebiegu obrad.

4. Po uprzednim ostrzeżeniu, Przewodniczący może nakazać opuszczenie sali tym osobom spośród publiczności, które swoim zachowaniem lub wystąpieniem zakłócają porządek obrad bądź naruszają powagę sesji.”

  1. § 29 otrzymuje brzmienie:

„§ 29. Porządek obrad obejmuje w szczególności:

  1. otwarcie obrad i stwierdzenie prawomocności rady do podejmowania uchwał,
  2. przedstawienie i ustalenie porządku obrad,
  3. przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji,
  4. sprawozdanie Wójta o pracach w okresie międzysesyjnym,
  5. rozpatrzenie projektów uchwał,
  6. interpelacje, zapytania i wnioski radnych oraz odpowiedzi na interpelacje, zapytania i wnioski radnych,
  7. wnioski i zapytania sołtysów oraz odpowiedzi na wnioski i zapytania sołtysów,
  8. wolne wnioski i informacje,
  9. zamknięcie obrad.”
  1. § 30 otrzymuje brzmienie:

㤠30.

1. Sprawozdanie, o jakim mowa w § 29 pkt. 4, składa Wójt lub inna wyznaczona przez niego osoba.

2. W trakcie rozpatrywania projektów uchwał, o których mowa w § 29 pkt 5, Przewodniczący komisji Rady lub wyznaczeni radni przedstawiają opinie w sprawie zajętego stanowiska przez komisje.”

  1. § 31 otrzymuje brzmienie:

㤠31.

1. Interpelacje, zapytania i wnioski radnych są kierowane do Wójta.

2. Interpelacje dotyczą spraw gminnej wspólnoty o zasadniczym charakterze.

3. Interpelacja powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego, będącego jej przedmiotem oraz wynikające zeń pytania.

4. Interpelacje składa się w formie pisemnej na ręce Przewodniczącego obrad, Przewodniczący niezwłocznie przekazuje interpelację adresatowi.

5. Odpowiedź na interpelację jest udzielana w formie pisemnej w terminie 21 dni na ręce Przewodniczącego Rady i radnego składającego interpelację. Odpowiedzi udziela Wójt lub właściwe rzeczowo osoby, wyznaczone przez Wójta.”

  1. § 32 otrzymuje brzmienie:

㤠32.

1. Wnioski i zapytania radni składają w sprawach bieżących problemów Gminy, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym.

2. Wnioski i zapytania radnych składane są w formie pisemnej na ręce Przewodniczącego Rady lub ustnie, w trakcie sesji Rady. Jeśli bezpośrednia odpowiedź na zapytanie nie jest możliwa, pytany udziela odpowiedzi na pismie w terminie do 14 dni od dnia przekazania mu wniosku lub zapytania.”

  1. § 33 otrzymuje brzmienie:

㤠33.

1. Przewodniczący prowadzi obrady według porządku, otwierając i zamykając dyskusję nad każdym z punktów.

 2. Przewodniczący udziela głosu według kolejności zgłoszeń; w uzasadnionych wypadkach może także udzielić głosu poza kolejnością.

3.  Radny nie może zabierać głosu bez zezwolenia Przewodniczącego.

4. W dyskusji nad daną sprawą radny może zabierać głos tylko dwa razy. Powtórne wystąpienie radnego w tej samej sprawie nie może trwać dłużej niż 2 minuty.

5. Przewodniczący może zabierać głos w każdym momencie obrad.

6. Przewodniczący może udzielić głosu osobie nie będącej radnym.

7. Przewodniczący może udzielić głosu osobie spośród publiczności, według kolejności zgłoszeń, po uprzednim wskazaniu celu wystąpienia. Czas trwania wystąpienia nie może trwać dłużej niż 3 minuty.

8. Postanowienia ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do osób z poza Rady zaproszonych na sesję i do publiczności.

9. Pytania publiczności składane w trakcie zabierania głosu na sesji rady powinny być zaprotokołowane i traktowane są jako wnioski złożone w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.”

  1. § 34 otrzymuje brzmienie:

„§. 34.

1. Przewodniczący czuwa nad sprawnym przebiegiem obrad, a zwłaszcza nad zwięzłością wystąpień radnych oraz innych osób uczestniczących w sesji.

2. Przewodniczący może czynić mówcom uwagi dotyczące tematu, formy i czasu trwania ich wystąpień, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach przywoływać mówcę „do rzeczy’’.

3. Jeżeli temat lub sposób wystąpienia albo zachowania mówcy w sposób oczywisty zakłócają porządek obrad bądź uchybiają powadze sesji, Przewodniczący przywołuje mówcę „do porządku’’, a gdy przywołanie nie odniosło skutku może odebrać mu głos, nakazując odnotowanie tego faktu w protokole.”

  1. § 36 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Wnioski formalne Przewodniczący poddaje niezwłocznie pod głosowanie.”

  1. Skreśla się § 37 ust.2,
  2. § 43 otrzymuje brzmienie:

„§ 43. Przebieg sesji utrwala się ponadto przez nagranie w formie pliku audio. Nagranie jest materiałem roboczym i przechowuje się je do czasu przyjęcia przez radę protokołu z sesji, której dotyczy (nagranie służy jedynie do sporządzenia protokołu i ewentualnej jego korekty).”

  1. w § 48 po ust. 3 dodaje się ustęp 4 i ustęp 5 w brzmieniu:

„4. W czasie dyskusji nad projektem uchwały mogą być zgłaszane poprawki do tego projektu. Autor projektu uchwały ma prawo zgłoszenia autopoprawek, zmieniając projekt uchwały, który będzie przedmiotem głosowania w całości.”

„5. Autopoprawki nie podlegają głosowaniu, natomiast poprawki zgłoszone przez radnych podlegają odrębnemu głosowaniu, chyba, że wcześniej autor uchwały przyjmie poprawkę radnych i wniesie ją jako autopoprawkę do projektu uchwały.”

  1. § 75 otrzymuje brzmienie:

„§ 75. Podstawę do udzielenia radnemu przez pracodawcę czasowego zwolnienia od pracy zawodowej jest pismo (zawiadomienie, zaproszenie) lub upoważnienie do wykonywania danych prac, zawierające określenie terminu i charakteru zajęć, podpisane przez Przewodniczącego lub upoważnionego Wiceprzewodniczącego Rady.”

  1. § 119 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

㤠119.

1. Jednostkami pomocniczymi Gminy są sołectwa: Chłopowo, Granowo, Kaszewo, Krzęcin, Nowy Klukom, Objezierze, Przybysław, Mielęcin, Rakowo, Słonice i Żeńsko.”

  1. w § 127 skreśla się ustęp 3.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Krzęcin.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dominik Szymczykowski 23-05-2016 08:22:23
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Dominik Szymczykowski 23-05-2016
Ostatnia aktualizacja: Dominik Szymczykowski 23-05-2016 08:22:23