Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
GMINA KRZĘCIN

UCHWAŁA NR XXI/163/2017 w sprawie ustalenia zasad sprawienia pogrzebu na koszt Gminy Krzęcin i określenie zasad zwrotu poniesionych kosztów

UCHWAŁA NR XXI/163/2017

RADY GMINY KRZĘCIN

z dnia 16 marca 2017 r.

w sprawie ustalenia zasad sprawienia pogrzebu na koszt Gminy Krzęcin i określenie zasad zwrotu poniesionych kosztów

 

Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r., poz. 446, poz. 1579 i poz. 1948) w związku z art. 17 ust. 1 pkt 15 oraz art.44 i art.96 ust.3 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016r., poz. 930 ze zmianami) Rada Gminy w Krzęcinie uchwala co następuje:

§ 1. Ustala się zasady sprawienia pogrzebu na koszt Gminy Krzęcin i określa się zasady zwrotu poniesionych kosztów poniesionych przez Gminę Krzęcin, zwaną dalej Gminą, związanych ze sprawianiem pogrzebu.

§ 2. 1. Obowiązek sprawienia pogrzebu jest zadaniem własnym Gminy o charakterze obowiązkowym, świadczeniem z zakresu pomocy społecznej.

2. Zadanie własne Gminy polegające na sprawieniu pogrzebu realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzęcinie, zwany dalej „Ośrodkiem”.

3. Zorganizowanie pogrzebu przez Ośrodek przysługuje osobom zmarłym, które zamieszkiwały lub przebywałyna terenie Gminy, jeżeli nie posiadały osób zobowiązanych do alimentacji oraz osobom bezdomnym, a także osobom, których tożsamości nie da się ustalić na wniosek prokuratora.

4. Z wnioskiem o sprawienie pogrzebu przez Gminę może także wystąpić osoba zobowiązana do pochówku, pozostająca w niedostatku, w sytuacji, gdy brak jest podstaw do ubiegania się o uzyskanie świadczenia związanego z pogrzebem na podstawie odrębnych przepisów.

5. Pracownik socjalny jest zobowiązany do ustalenia czy w danym przypadku przysługuje zasiłek pogrzebowy z ubezpieczenia społecznego lub czy istnieje możliwość sprawienia pogrzebu przez osoby zobowiązane do alimentacji lub ewentualnych spadkobierców.

6. Gmina jest zwolniona z obowiązku sprawiania pogrzebu wówczas, gdy znajdują się osoby bliskie lubpodmioty, które dobrowolnie zajmą się zorganizowaniem pochówku.

§ 3. 1. Sprawienie pogrzebu następuje:

  1. na podstawie aktu zgonu wydanego przez Urząd Stanu Cywilnego oraz po rozpoznaniu sytuacji zmarłego przez pracownika socjalnego;
  2. na cmentarzach parafialnych na terenie gminy Krzęcin ; w szczególności uzasadnionych przypadkach pogrzeb może odbyć się na innym cmentarzu, o ile łączny koszt pogrzebu nie przekroczy kwoty o której mowa w § 5;
  3. zgodnie z wyznaniem zmarłego, w sposób zwyczajowo przyjęty z zachowaniem przepisów prawa oraz zwyczajów miejscowych.

2. Ośrodek jest zobowiązany ustalić wyznanie zmarłego. W sytuacji, gdy nie jest możliwe ustalenie wyznania osoby zmarłej bądź, gdy była ona osobą niewierzącą, pogrzeb powinien być przeprowadzony z uwzględnieniem panujących w tym zakresie gminnych zwyczajów i tradycji.

§4. 1. Sprawienie pogrzebu odbywać się będzie przez zlecenie wykonania usługi wykonawcy prowadzącemu kompleksowe usługi pogrzebowe, wybranemu w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

2.  Sprawienie pogrzebu obejmuje  w szczególności:

1) przygotowanie zwłok do pochówku, w tym umycie i ubranie zmarłego;

2) zakup niezbędnego ubrania;

3) zakup trumny lub urny;

4) pokrycie kosztów chłodni lub prosektorium;

5) przewóz zwłok karawanem;

6) pokrycie kosztów kremacji;

7) czynności podejmowane przez duchownego, organistę, grabarza;

8) zapewnienie miejsca na cmentarzu, pochowanie zwłok do mogiły i zasypanie grobu wraz z uformowaniem i oznaczenie grobu znakiem wyznania zmarłego oraz tabliczką informacyjną ( np. imię i nazwisko, data urodzenia, data zgonu).

§ 5.  1. Łączny koszt organizacji pogrzebu nie może przekroczyć 100% wysokości zasiłku pogrzebowego określonego wg. odrębnych przepisów obowiązujących w dniu pogrzebu.

2. Wydatki związane z organizacją pogrzebu pokrywane są z budżetu Gminy.

§ 6. Zapłaty lub zwrotu kosztów za sprawienie pogrzebu dokonuje się na podstawie rachunku, faktury wystawionej przez wykonawcę, któremu pochówek został zlecony z wyszczególnionymi pozycjami kosztów.

§ 7. 1. Ustala się następujące zasady zwrotu wydatków poniesionych przez Gminę za sprawienie pogrzebu:

  1. w całości z zasiłku pogrzebowego, o ile taki przysługuje z ubezpieczenia społecznego;
  2. w całości lub w części z masy spadkowej obciążając spadkobierców, jeżeli zmarły pozostawił majątek, a nie przysługuje po nim zasiłek pogrzebowy;
  3. z refundacji przez Gminę właściwą ze względu na miejsce ostatniego zameldowania osoby zmarłej na pobyt stały;

2. W przypadku sprawienia pogrzebu osobom bez ustalonej tożsamości koszty pogrzebu pokrywa się ze środków własnych Gminy.

3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od żądania zwrotu w całości lub części wydatków na pokrycie kosztów pogrzebu przez spadkobierców, zwłaszcza gdy:

1) dochód osoby zobowiązanej lub dochód na osobę w rodzinie osoby zobowiązanej nie przekracza kwoty kryterium określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej;

2) żądanie zwrotu w całości lub części wydatków poniesionych na sprawienie pogrzebu stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie.

4. Sytuację materialną spadkobierców zmarłego ustala się na podstawie dokumentów właściwych do ustalenia kryterium dochodowego oraz wywiadu środowiskowego, przeprowadzonego przez pracownika socjalnego.

5. Sprawienie pogrzebu jest świadczeniem z pomocy społecznej nie wymagającym wydania decyzji administracyjnej.

§8. Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy Krzęcin.

§9. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dominik Szymczykowski 17-03-2017 09:00:00
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Dominik Szymczykowski 17-03-2017
Ostatnia aktualizacja: Dominik Szymczykowski 17-03-2017 09:07:14