Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
GMINA KRZĘCIN

UCHWAŁA NR VII/63/2019 RADY GMINY KRZĘCIN z dnia 18 września 2019 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

UCHWAŁA NR VII/63/2019

RADY GMINY KRZĘCIN

z dnia 18 września 2019 r.

w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1 i ust. 2, art. 41 ust. 1 i 42 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 506), art. 6r ust. 3 - 3d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1454. ze zm.), po uzyskaniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Choszcznie w zakresie częstotliwości odbierania odpadów komunalnych, Rada Gminy Krzęcin uchwala, co następuje:

 

§ 1.  Określa się szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w szczególności:

  1. rodzaje i ilość odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości;
  2. częstotliwość odbierania odpadów komunalnych;
  3. sposób świadczenia usług przez Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwane dalej PSZOK.

 

§ 2.1. W zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bezpośrednio od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, w tym nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, w tym wykorzystywane jedynie przez część roku, odbierane są następujące rodzaje odpadów komunalnych:

  1. zbierane selektywnie- w sposób zapewniający zabezpieczenie odpadów przed pogorszeniem jakości zbieranej frakcji odpadów dla przyszłych procesów ich przetwarzania, w oddzielnych pojemnikach (kontenerach) wyłącznie do tego celu przeznaczonych, spełniających polskie normy PN-EN 840 lub workach wyłącznie do tego celu przeznaczonych, następujące frakcje odpadów:
  1. papier i tekturę, czasopisma, gazety, itp., w tym opakowania papierowe i tekturowe– pojemnik lub worek NIEBIESKI (lub inny trwale oznakowany z napisem PAPIER);
  2. szkło i odpady opakowaniowe ze szkła z wyłączeniem opakowań po środkach ochrony roślin, środkach medycznych i truciznach oraz rozbitego szkła - pojemnik lub worek ZIELONY (lub inny trwale oznakowany z napisem SZKŁO);
  3. tworzywa sztuczne, w tym opakowania z tworzywa sztucznego oraz opakowania wielomateriałowe i typu tetra-pak, oraz metal – pojemnik lub worek ŻÓŁTY (lub inny trwale oznakowany z napisem METALE I TWORZYWA SZTUCZNE);
  4. bioodpady stanowiące odpady komunalne– pojemnik lub worek BRĄZOWY (lub inny trwale oznakowany z napisem BIO);
  5. odpady komunalne niesegregowane (zmieszane), w tym rozbite szkło– pojemnik lub worek CZARNY (lub inny trwale oznakowany z napisem ODPADY ZMIESZANE).
  1. pozostałe odpady zbierane selektywnie:
  1. zużyte opony, z wyłączeniem opon pochodzących z działalności rolniczej oraz z pojazdów większych, niż pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony w ilości do 4 szt. rocznie;
  2. odpady wielkogabarytowe;
  3. przeterminowane leki i opakowania po lekach;
  4. chemikalia i opakowania po chemikaliach, w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, itp.;
  5. zużyte baterie i akumulatory;
  6. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
  7. wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe, świetlówki;
  8. odpady budowlane i rozbiórkowe;
  1. odpady komunalne niesegregowane (zmieszane)- zbierane w zamkniętych i szczelnych pojemnikach (kontenerach) wyłącznie do tego celu przeznaczonych, spełniających polskie normy PN-EN 840 lub workach (pojemnik lub worek CZARNY lub inny trwale oznakowany z napisem ODPADY ZMIESZANE).

2. Odpady komunalne wymienione w § 2 ust. 1 będą odbierane również od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych.

§ 3.  Ustala się, iż od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych odbierana będzie każda ilość odpadów komunalnych zebrana w przeznaczonych do tego celu workach lub pojemnikach.

§ 4.1. W zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi nieruchomości zostaną wyposażone w worki/ pojemniki służące do selektywnego zbierania odpadów komunalnych wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych zebranych selektywnie.

2.Właściciele lub zarządcy nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkanych, przy jej wyposażaniu w pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych niesegregowanych (zmieszanych), zobowiązani są dostosować pojemność pojemników do częstotliwości odbioru odpadów z nieruchomości oraz liczby osób korzystających z pojemników, kierując się normatywami określonymi w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Krzęcin.

3. Pierwsza dystrybucja worków i pojemników, o których mowa w ust. 1 dla nieruchomości zamieszkałych z zabudową jednorodzinną i zagrodową odbędzie się w terminie do 01.01.2020 r. Kolejne dystrybucje odbywać się będą zgodnie z zasadą "worek pusty za worek pełny”.

§ 5.  1.  Za selektywne zbieranie odpadów komunalnych uznaje się oddzielne gromadzenie na terenie nieruchomości odpadów wymienionych w § 2 ust. pkt 1 w przeznaczonych do tego celu pojemnikach lub workach.

2. Odpady powstałe na terenie nieruchomości, posegregowane niezgodnie z zasadami określonymi w ust. 1, traktowane będą jako odpady niesegregowane (zmieszane).

3. Właściciele nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych  mogą gromadzić bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostownikach.

4. Właściciel nieruchomości zamieszkałej do selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a-c, może używać ogólnodostępnych punktów selektywnego gromadzenia odpadów zlokalizowanych na terenie zamieszkiwanej miejscowości w Gminie Krzęcin.

§ 6.1.  Odbieranie odpadów komunalnych (niesegregowanych i selektywnych) od właścicieli zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej oraz wielorodzinnej o liczbie wyodrębnionych lokali mniejszej niż 8 prowadzone jest jeden raz na dwa tygodnie.

2. Odbieranie odpadów komunalnych (niesegregowanych i selektywnych) od właścicieli nieruchomości zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej o liczbie wyodrębnionych lokali większej niż 7 odbywa się z częstotliwością jeden raz w tygodniu.

3. Odpady zbierane selektywnie, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, w tym odpady wielkogabarytowe, odbierane są z nieruchomości co najmniej dwa razy w roku, według harmonogramu ogłoszonego przez Wójta Gminy Krzęcin, bądź dostarczane przez właściciela nieruchomości, w sposób ciągły, bezpośrednio do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

§ 7. W zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi odpady zbierane selektywnie, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, odbierane są przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne dwa razy w roku według ogłoszonego harmonogramu, z poniższymi zastrzeżeniami:

  1. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w pierwszej kolejności należy oddawać w miejscach sprzedaży sprzętów elektrycznych i elektronicznych lub można przekazywać do PSZOK;
  2. zużyte baterie i akumulatorki w pierwszej kolejności należy umieszczać
    w przeznaczonych do tego celu i specjalnie oznakowanych pojemnikach znajdujących się na terenie szkół, instytucji i urzędów (np. Urząd Gminy w Krzęcinie, ul. Tylna 7, 73-231 Krzęcin), placówek handlowych i usługowych itp. lub można przekazywać do PSZOK;
  3. przeterminowane leki i opakowania po lekach w pierwszej kolejności należy umieszczać w przeznaczonych do tego celu i odpowiednio oznakowanych pojemnikach znajdujących się w wybranych aptekach lub można przekazywać do PSZOK. Lista aptek publikowana jest na stronie internetowej Gminy Krzęcin;
  4. chemikalia i opakowania po chemikaliach w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, itp., w pierwszej kolejności należy przekazywać do PSZOK;
  5. odpady budowlane i rozbiórkowe powinny być wywożone przez przedsiębiorstwo wywozowe wpisane do Rejestru Działalności Regulowanej prowadzonego przez Wójta Gminy Krzęcin w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na podstawie indywidualnego zgłoszenia właścicieli, na ich koszt.
  6. czysty gruz budowlany pochodzący z drobnych prac wykonywanych we własnym zakresie (nie dotyczy robót budowlanych i rozbiórkowych, na wykonanie których, zgodnie z ustawą Prawo budowlane, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, lub na wykonanie których wymagane jest zgłoszenie do administracji architektoniczno – budowlanej), – można będzie bezpłatnie oddać do PSZOK.

§ 8.  1.  Odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne odbywa się z częstotliwością co najmniej raz na dwa tygodnie.

2.  Właściciel nieruchomości niezamieszkałej dokonuje wyboru jednej z częstotliwości odbioru odpadów komunalnych selektywnych lub zmieszanych:

1) raz na dwa tygodnie;

2) raz w tygodniu.

3.  Opróżnianie koszy ulicznych przeprowadza się z częstotliwością, która nie powoduje ich przepełnienia jednak nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

 

§ 9.  Odbieranie odpadów komunalnych niesegregowanych (zmieszanych) i selektywnych wymienionych w § 2 z nieruchomości mieszanych, tj. składających się z części zamieszkałych i niezamieszkałych, odbywa się zgodnie z częstotliwością określoną dla nieruchomości zamieszkałych.

§ 10.  1.  Na terenie Gminy Krzęcin utworzony zostanie PSZOK, który będzie świadczył usługi na rzecz mieszkańców w zakresie przyjmowania następujących frakcji odpadów zbieranych:

  1. papier i tekturę, czasopisma, gazety, itp., w tym opakowania papierowe i tekturowe;
  2. szkło i odpady opakowaniowe ze szkła z wyłączeniem opakowań po środkach ochrony roślin, środkach medycznych i truciznach oraz rozbitego szkła;
  3. tworzywa sztuczne, w tym opakowania z tworzywa sztucznego oraz opakowania wielomateriałowe i typu tetra-pak, oraz metal;
  4. bioodpady stanowiące odpady komunalne;
  5. odpady komunalne niesegregowane (zmieszane), w tym rozbite szkło.

2) pozostałe odpady zbierane selektywnie:

  1. zużyte opony, z wyłączeniem opon pochodzących z działalności rolniczej oraz z pojazdów większych, niż pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony w ilości do 4 szt. rocznie;
  2. odpady wielkogabarytowe;
  3. przeterminowane leki i opakowania po lekach;
  4. chemikalia i opakowania po chemikaliach, w tym farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, itp.;
  5. zużyte baterie i akumulatorki;
  6. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
  7. wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe, świetlówki;
  8. odpady budowlane i rozbiórkowe.

2. Informacje o lokalizacji, godzinach otwarcia oraz regulamin PSZOK Gmina Krzęcin udostępni na stronie internetowej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty.

§ 11. Przypadki niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub prowadzącego PSZOK należy zgłaszać w terminie do 3 dni od daty zaistnienia zdarzenia do samodzielnego stanowiska pracy do prowadzenia spraw związanych z gospodarką odpadami komunalnymi w Zespole Gospodarki Komunalnej  i Ochrony Środowiska w Krzęcinie (ul. Tylna 7, 73-231 Krzęcin):

  1. pisemnie,
  2. osobiście,
  3. telefonicznie pod numerem 95 765 51 06,
  4. elektronicznie na adres poczty email: odpady@krzecin.pl.

§ 12.Traci moc uchwała Nr XXI/125/2012 Rady Gminy Krzęcin z dnia 5 grudnia 2012 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2013 r. poz. 199).

§ 13.  Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Krzęcin.

§ 14. Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego i wchodzi w  życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dariusz Kusal 20-09-2019 13:34:07
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Przewodniczący Rady Gminy Krzęcin Artur Konopelski 20-09-2019
Ostatnia aktualizacja: Dominik Szymczykowski 24-09-2019 12:19:36